Υπέταξε τον ΠΑΟΚ, βάζοντας φωτιά εν' όψει play-off

Τι και αν τελευταία του νίκη ήρθε πριν ακριβώς ένα μήνα, στις 14 του Φλεβάρη κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο του, ο Παναθηναϊκός για ακόμα ένα ντέρμπι έδειξε εξαιρετικό χαρακτήρα. Με τη γνωστή αμυντική του προσέγγιση ο Λάζλο Μπόλονι παρατάχθηκε για ένα ακόμα ματς καταφέρνοντας στην κόντρα να χτυπήσει δις τον δικέφαλο του βορρά. Ο ΠΑΟΚ αν και μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Σωκράτη Διούδη. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός με την γνωστή αμυντική του προσέγγιση, άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Φεντερίκο Μακέντα με κεφαλιά ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Χατζηγιοβάννη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας και το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο κρατούσε εύκολα το υπέρ του 1-0.

Στο 82ο λεπτό ύστερα από ενέργεια του εκπληκτικού σήμερα Λουκά Βιγιαφάνες ο Ιωαννίδης μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 2-0. Ωστόσο τα χαμόγελα στην πλευρά των πρασίνων δεν κράτησαν πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Κρέμντσικ μείωσε για τον δικέφαλο του βορρά. Στα τελευταία λεπτά το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα να μπαίνει φωτιά στο πρωτάθλημα ενόψει play-off.

Στα άλλα ματς της ημέρας, ο πρωταθλητής Ελλάδος Ολυμπιακός, νίκησε εύκολα με 1-3 στη Λάρισα την τοπική ομάδα, βγάζοντας αντίδραση ύστερα από την ήττα μεσοβδόμαδα από την Άρσεναλ για τους 16 του UEFA Europa League. Τα γκολ των πειραιωτών σημείωσαν οι Χασάν, Ανδρούτσος και Ελ Αραμπί. Μείωσε σε 1-3 για την ομάδα της Λάρισας ο Νούνιτς.

Μία ακόμα μεγάλη νίκη πέτυχε ο Άρης εδραιώνοντας τον στη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος επικρατώντας με 1-0 της ομάδας του ΟΦΗ. Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε στο 4ο λεπτό ο Κώστας Μήτρογλου.

Η ΑΕΚ υπήρξε ο μεγάλος χαμένος της αγωνιστικής, καθώς σε ένα παιχνίδι απέναντι στον αδιάφορα βαθμολογικά Βόλο, έχασε με 1-0 τερματίζοντας στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Δουβίκας με πέναλτι.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας. η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος αυτή τη στιγμή ο ΠΑΣ Γιάννενα, έκανε ένα ακόμα σπουδαίο διπλό αυτή τη φορά μέσα στην Τρίπολη, νικώντας την τοπική ομάδα με σκορ 0-1. Το γκολ της ομάδας από τα Γιάννενα σημείωσε στο 85ο ο Μπρένερ.

Ο Απόλλων Σμύρνης σημείωσε σημαντική νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό με σκορ 1-0.