Τον λύγισαν

Τον λύγισαν

Με τον Γκεστράνιους να βιάζεται να σφυρίξει φάουλ την ώρα που ο Μακέντα έστελνε την μπάλα στα δίχτυα και τον ΠΑΟΚ να δείχνει αμυντική προσήλωση,  ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός διεκδίκησης ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Γενικά , κακό ματς εξελίχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Τούμπας με  Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ να μένουν στο 0-0. Ο ΠΑΟΚ είχε κυρίως στο μυαλό του τον επαναληπτικό με την ΑΕΚ για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος , ενώ ο Παναθηναϊκός αν και ήθελε  την νίκη έδειχνε να μην μπορεί, ενώ στη μοναδική του μεγάλη ευκαιρία για να κλέψει το ματς , είδε τον Γκεστράνιους να γυρνάει το ματς δύο φάσεις πριν και να ακυρώνει γκολ του Μακέντα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά, είχε τον έλεγχο της μπάλας με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται σε πολλά λάθη. Στα πρώτα λεπτά του ματς , ο ΠΑΟΚ απείλησε δύο φορές την εστία του Σωκράτη Διούδη ύστερα από ενέργειες του Τζόλη.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκού , έπαιζε πιο συντηρητικά και όσο περνούσε η ώρα άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο η μοναδική φορά που απείλησε, ήταν στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Ιωαννίδη. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς να έχει σημειωθεί κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ορεξάτος ψάχνοντας το γκολ με τον Μακέντα στο 50ο και 51ο λεπτό αντίστοιχα. Ο δικέφαλος του βορρά αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπορούσε να επιτεθεί με αξιώσεις.

Στο 78ο λεπτό σημειώθηκε η φάση του αγώνα με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή Γκεστράνιους. Ο φιλανδός referee αντί να αφήσει το πλεονέκτημα στην επέλαση του Καμπέτση, ο οποίος έβγαλε ασίστ στον Μακέντα για το  0-1 των πράσινων, γύρισε τη φάση πίσω κίτρινιζοντας μάλιστα τον παίκτη που το κέρδισε. Ο Φινλανδός τα έχει χαμένα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ζητάει συγγνώμη από τους παίκτες του ΠΑΟ.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο με τον Βαρέλα να σώζει την ομάδα του από γκολ στο 87ο λεπτό , ύστερα από νέα προσπάθεια του Μακέντα. Ακολούθησαν δύο πολύ καλές στιγμές από πλευράς ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Σβάμπ και σουτ του Κρμέντσικ στο 89ο και 91ο λεπτό αντίστοιχα. Στην τελευταία φάση του ματς ο Πασχαλάκης λέει όχι στον Καρλίτος με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Με την ισοπαλία αυτή , ο ΠΑΟΚ αισθάνεται ακόμα πιο σίγουρος για την για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου με τον Παναθηναϊκό πλέον να ψάχνει ένα θαύμα.