Τον αποτελείωσε

Σε ένα ντέρμπι με τρομερή ένταση, η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια επικρατώντας με 0-1, με γκολ του Μάνταλου, με το Παναθηναϊκό να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90+5, όταν ο Μακέντα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο μπροστά από τις δύο εστίες, με τη  μοναδική φάση του ημιχρόνου να είναι ένα σουτ του Σανκαρέ. Ενδεικτικό της κακής ποιότητας του αγώνα ήταν τα 20 φάουλ στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν άκρως αντίθετο από την ποιότητα του πρώτου. Στο 48ο λεπτό ο Μακέντα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ότι δεν κατάφερε ο  Παναθηναϊκός το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της ΑΕΚ, με το Μάνταλο να σκοράρει για το 0-1 ύστερα από γύρισμα του Ανσαριφάρντ.

Η τρικυμία στην άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο. Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο σωστά ακυρώθηκε καθώς η μπάλα έχει βγει στο γύρισμα του Μάνταλου.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 0-2 , αλλά ο Διούδης είπε όχι σε Γαλανόπουλο και Σιμάνσκι. Ο χρόνος περνούσε και οι δυο προπονητές προσπάθησαν να γίνουν επιδραστικοί για την ομάδα τους μέσα από τις αλλαγές τους.

Λίγο έλειψε μια από τις αλλαγές να κοστίσει τον αγώνα για την ομάδα της ΑΕΚ, καθώς ο Νεντελτσιάρου έκανε πέναλτι στο Μακέντα, με τον Ιταλό να αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 95ο λεπτό και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ εξασφαλίζει την Ευρωπαϊκή της παρουσία για την επόμενη χρονιά, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό ο οποίος βλέπει μία ακόμη χρονιά να κρίνεται ως αποτυχημένη.