Της έχει πάρει τον αέρα

Ο άψογα διαβασμένος ΠΑΟΚ κέρδισε για τέταρτη φορά τον τελευταίο μήνα την ΑΕΚ, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης.

Η ΑΕΚ έδειξε περισσότερη διάθεση απέναντι στον ΠΑΟΚ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις. Όμως οι Θεσσαλονικείς, ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με τον Κρέμντσικ 2 φορές, στο 11’ και στο 30’, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει ενστικτωδώς το πλάσε του Τσέχου. Η απάντηση της Ένωσης ήρθε στο 42ο λεπτό, ύστερα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Γαλανοπούλου με το πλάσε του να αποκρούει ο Πασχαλάκης.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήρε βραχεία κεφαλή. Αρχικά, ο Ουάρντα  σέρβιρε στον Κρέμντσικ για το 0-1 στο 47’. Πριν καν συνέλθει η “Ένωση”, ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 0-2 στο 51ο λεπτό με τον Σβάμπ να μετατρέπει σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Κρέμντσικ.

Ο χρόνος κυλούσε δίχως να έχει σημειωθεί κάτι αξιόλογο. Η ΑΕΚ από το πουθενά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

‘’Αυτοκτόνησε''

Νωρίτερα, ο Άρης  και ο Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1, με τους κιτρινόμαυρους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν από σήμερα ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς άρχισε με φρενήρη ρυθμό, με τον Άρη να απειλεί πρώτος και τον Ολυμπιακό να έχει δοκάρι με τον Ντρέγκερ. Στο 11ο λεπτό ο Άρης άνοιξε το σκορ , όταν ύστερα από  προβολή του Μάνου , ο Τζολάκης κατάφερε να αποκρούσει, ωστόσο πρώτος βρήκε εκ νέου την μπάλα με το κεφάλι στέλνοντας την στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση με το τελείωμα του Κάιπερς να σταματάει στο δοκάρι. Ο Άρης με το 1-0 αποφάσισε να παίξει πιο συντηρητικά και να ψάξει την κόντρα. Τα λεπτά περνούσαν δίχως να χωρίς ιδιαίτερες φάσεις να συμβαίνουν μπροστά από τις 2 εστίες.

Για να φτάσουμε στο 82ο λεπτό, όταν  Χασάν και Φορτούνης συνδυάστηκαν υπέροχα με τον τελευταίο να ισοφαρίζει για το 1-1..

Ο Άρης  βγήκε μπροστά με σκοπό να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Ωστόσο είδε τον Γκάμα να σπαταλάει δύο τεράστιες ευκαιρίες , καθώς στο 89ο λεπτό αστόχησε από  το σημείο του πέναλτι, ενώ 2 λεπτά αργότερα, το σουτ σταμάτησε στην  συμβολή των δοκών για να παραμείνει το τελικό σκορ.