Την διέλυσε

Την διέλυσε

Πάρτι έστησε στο γήπεδο του ΟΑΚΑ ο  Ολυμπιακός, επικρατώντας πολύ εύκολα με σκορ 1-5 της ομάδας της ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και μόλις στο 17ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Μαντί Καμαρά, με την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Χνίντ, αλλάζοντας εντελώς πορεία και καταλήγοντας στην εστία του Αθανασιάδη. Λίγα λεπτά αργότερα και αφού έχει ακυρωθεί γκολ για την ομάδα της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Χολέμπας έκανε κάθετη πάσα για τον Μασούρα ο οποίος με άψογο τελείωμα έγραψε το 0-2 στο 23ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, ενώ η ομάδα της ΑΕΚ έδειχνε να βρίσκεται σε σύγχυση και να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Αποτέλεσμα αυτού, ύστερα από τραγικό λάθος του Λόπεζ, ο Ελ Αραμπί τσίμπησε την μπάλα σημειώνοντας το 0-3 στο 35ο λεπτό.

Και ενώ η ομάδα της ΑΕΚ περίμενε πως και πως να σφυρίξει ο διαιτητής, προκειμένου να πάει στην ανάπαυλα και να προσπαθήσει να σώσει ότι μπορεί από την αναμέτρηση. Ωστόσο ύστερα από φανταστική μπαλιά του Ελ Αραμπί, ο Μασούρας με ψύχραιμο τελείωμα, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 0-4 στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός έχοντας και το υπέρ του σκορ κατέβασε φανερά ρυθμούς με το μυαλό του να είναι στο ματς του κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννενα. Αντίστοιχα η Ένωση έδειχνε να μην μπορεί να κάνει κάτι, προκειμένου να αλλάξει την πολύ κακή της εικόνα.

Στο 74ο λεπτό, ο Κώστας Φορτούνης με εξαιρετικό σουτ, έγραψε το 0-5 για την ομάδα του Ολυμπιακού. Το γκολ της τιμής για την ομάδα της ΑΕΚ πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 88ο λεπτό.

Μία νίκη του Ολυμπιακού η οποία επιβεβαιώνει γιατί είναι ο πρωταθλητής Ελλάδος για τη σεζόν 2020-21. Αντίθετα η ΑΕΚ, ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι με κάτω τα χέρια και θα πρέπει να αλλάξει πολλά στη συνέχεια προκειμένου να διεκδικήσει ένα από τα 4 ευρωπαϊκά εισιτήρια.