Στο ίδιο έργο θεατές

Ο κυνικός Παναθηναϊκός έσβησε τον ΠΑΟΚ μετατρέποντας τις ευκαιρίες του σε γκολ και πετυχαίνοντας την πιο ευρεία φετινή του νίκη με σκορ 3-0, ξαναμπαίνοντας στην μάχη διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη αυτή και εκμεταλλευόμενος τη συντριβή της ΑΕΚ, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στους 49 βαθμούς, πλησιάζοντας στον πόντο τον σημερινό του αντίπαλο.

Το ματς άρχισε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία του Πασχαλάκη.

Σε μία φάση η οποία θύμισε αρκετά της κανονικής περιόδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Βιγιαφάνες τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά τον Χατζηγιοβάννη, εκείνος σέντραρε με την μία, με τον Μακέτα να νικάει τον Πασχαλάκη για το 1-0, στο 39ο λεπτό στην πρώτη τελική των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να βγάζει αντίδραση προκειμένου να φτάσει σύντομα στην ισοφάριση του σκορ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε όμως, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια δίχως να αλλάξει το σκορ. Στην επανάληψη ο δικέφαλος του βορρά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.  Ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 65ο λεπτό ύστερα από σύγχυση στην άμυνα των πρασίνων με τον Διούδη να λέει όχι στην προβολή του Κρέσπο.

Στο 79ο λεπτό και ύστερα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 2-0, στέλνοντας την μπάλα στην αντίθετη γωνία από εκείνη που είχε κινηθεί ο Πασχαλάκης. Με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα δικό του, ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη και τρίτου τέρματος με τον Ιωαννίδη.

Ότι δεν κατάφερε ο Ιωαννίδης, πέτυχε στο 85ο λεπτό ο Αϊτόρ, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και με όμορφη ενέργεια έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του ΠΑΟΚ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα του.

ΑΡΗΣ για Ευρώπη

Στο δεύτερο χρονικά ματς της ημέρας, ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου καθώς όχι μόνο ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 54 βαθμούς αλλά αύξησε την διαφορά από την ομάδα του ΠΑΟΚ στους τέσσερις βαθμούς. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που πήρε το τρίποντο.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο διαβασμένος στον αγωνιστικό χώρο, μη δίνοντας περιθώριο στην ομάδα του Άρη να επιτεθεί.  Στο 9ο λεπτό, οι Αρκάδες σημείωσαν τέρμα με τον Βαλιέντε, το οποίο στη συνέχεια ακυρώθηκε με χρήση του VAR ως offside. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο 23ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντεζ να προηγηθούν στο σκορ. Συνολικά ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 6 τελικές ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΑΡΗ να χάνει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες προκειμένου να σημειώσει κάποιο τέρμα. Τελικά κατάφερε να σημειώσει γκολ στο 69ο λεπτό με τον Σίλβα, ύστερα από υπέροχη μακρινή μεταβίβαση του Σάσα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάνος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Άρη.

Η νίκη αυτή, χρίζει την ομάδα της Θεσσαλονίκη φαβορί για  την κατάκτηση της δεύτερης θέσης , ενώ το έργο του Αστέρα Τρίπολης για την διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου δυσκολεύει, ακόμα περισσότερο.