Πρωταθλήτρια για όλα τα γούστα

Σημαντικό βήμα στην κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος έκανε η Μπάγερν Μονάχου στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής επικρατώντας με 4-2. Η Ντόρτμουντ έπιασε στον ύπνο την ομάδα από την Βεστφαλία χτυπώντας δις με το Χάαλαντ μόλις στο 9ο λεπτό. Στη συνέχεια, αυτό που ακολούθησε ήταν ένας επιθετικός μονόλογος από την πλευρά των γηπεδούχων, φέρνοντας το ματς στα ίσα λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με δύο γκολ από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Η Μπάγερν γύρισε τούμπα το ματς στο 88 με γκολ του Γκορέτσκα, με τον Λεβαντόφσκι να γράφει το τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ.

Μία ακόμη σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της Λειψίας αυτή τη φορά, επικρατώντας στην έδρα της Φράιμπουργκ με σκορ 0-3, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση, εν όψει του επαναληπτικού της Τετάρτης για τους 16 του UEFA Champions League. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Nkuknu, Sorloth και Forsberg.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Μπάγιερν Λεβερκούζεν σημείωσε μία μεγάλη νίκη μέσα στην Γκλάντμπαχ, με σκορ 0-1 , κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμεινε στο 1-1 με την Στουτγκάρδη. Η Χέρτα Βερολίνου έκανε σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία επικρατώντας με 2-1 της Άουγκσμπουργκ. Με το ίδιο σκορ η Χοφενχάιμ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ.