Πρωταθλητής

Πρωταθλητής

Και μαθηματικά πρωταθλητής στέφθηκε ο Ολυμπιακός τον 46ο του πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 του Παναθηναϊκού, ο οποίος αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 66ο λεπτό πετυχαίνοντας ανατροπή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χασάν.

Αν και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διαφορετική φιλοσοφία, αμφότεροι είχαν στόχο τη νίκη με τον Παναθηναϊκό να την χρειάζεται περισσότερο, για βαθμολογικούς λόγους, με τον Ολυμπιακό να θέλει το τρίποντο για να κάνει φιέστα από σήμερα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το γρήγορο γκολ. Ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχανε δύο φάσεις προκειμένου να ανοίξουν το σκορ . Ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα για το 1-0, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Φορτούνης ήταν εκτεθειμένος.

Στο 31ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος τρία λεπτά νωρίτερα. Η υπόδειξη πέναλτι ήρθε ύστερα από παρέμβαση του VAR για ανατροπή του Σεμέδο στον Ιταλό.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο της μπάλας στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός με την γνωστή αμυντική του συνταγή, προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Σε ένα κρίσιμο σημείο όπως φάνηκε για την εξέλιξη του ματς, ο Ολυμπιακός πέτυχε την ισοφάριση. Ύστερα από σέντρα του Χολέμπας, ο Χασάν με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Διούδη ο οποίος έκανε κακή εκτίμηση τις φάσης.

Στο 65ο λεπτό οι ισορροπίες του ματς ανατράπηκαν υπέρ των Πειραιωτών, καθώς ο Πούγγουρας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του Παναθηναϊκού με δέκα παίκτες. Μια φάση η οποία σηκώνει αρκετή συζήτηση καθώς όπως φαίνεται και από το ριπλέι και οι δύο παίκτες βάζουν τον αγκώνα τους.

Εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του περιοχή και ύστερα από παρέμβαση του Μαρτίνς από τον πάγκο κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική, ο Ολυμπιακός πέτυχε το 2-1 με το Χασάν ύστερα από γέμισμα του Μπρούμα εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Διούδη.

Με την είσοδο του Καρλίτος, ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επιθετικός με το Σα να έχει σημαντική επέμβαση σε σουτ του πρώτου. Αυτός που βρήκε τελικά γκολ, ήταν ο Ολυμπιακός στο 98ο λεπτό με τον Διούδη να έχει προωθήσει στο φινάλε, ο Μπρούμα πλάσαρε σε κενή εστία γράφοντας το τελικό 3-1.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και μαθηματικά το 46ο του πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό να χάνει σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.