Έφυγε για Ευρώπη

Το ήθελε περισσότερο και το απέδειξε. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός ο οποίος ήθελε αλλά και είχε ανάγκη σήμερα την νίκη και πράγματι τα κατάφερε, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζίβκοβιτς, επικρατώντας με 2-0 των ερυθρολεύκων για 4η αγωνιστική των play-off.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι προσηλωμένες στο στόχο τους. Στο πρώτο 25λεπτο είχαμε ένα ανοιχτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα με τους Μασούρα και Μπρούμα για να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει με τον Αουγκούστο.

Τα υπόλοιπα 20 λεπτά για τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου πέρασαν δίχως να έχουν συμβεί ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος έχοντας δύο τελικές ευκαιρίες με Ζίβκοβιτς και Βιερίνια.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με φορά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πάρει το ντέρμπι, έπιασε στον ύπνο τον Ολυμπιακό και πριν προλάβει ο δεύτερος να το καταλάβει προηγούνταν ήδη με 2-0 σκορ. Και τα 2 γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Ζίβκοβιτς ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Αρχικά, εκμεταλλεύτηκε την λάθος αντίδραση του Παπαδόπουλου και με σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του ΠΑΟΚ στο 49ο λεπτό. Στο 63ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς και πάλι σκόραρε. Ύστερα από κόντρα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πέρασε τον Σα και έγραψε το τελικό 2-0.

Κάπου εκεί το ματς κρίθηκε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία σπουδαία νίκη στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου παραμένοντας στην τρίτη θέση ισόβαθμος με την ομάδα της ΑΕΚ .