Φιλική νίκη με 2-1 για την Εθνική μας ομάδα

Με επιτυχία πέρασε το φιλικό τεστ η Εθνική μας ομάδα κόντρα στην Ονδούρα.

Η Εθνική μας ομάδα παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές σε σχέση με το ματς προ τριών ημερών με την Ισπανία. Απέναντι στην ομάδα της Ονδούρας, η Εθνική μας ομάδα έδειξε ένα διαφορετικό και πιο επιθετικό πρόσωπο.

Τα πρώτα λεπτά του ματς κύλησαν χωρίς να συμβεί κάτι ουσιαστικό. Μέχρι να φτάσουμε στο 14ο λεπτό όπου ύστερα από ωραίο γύρισμα του Κώστα Φορτούνη, ο Βαγγέλης Παυλίδης με σουτ άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα. Στη συνέχεια, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε αρκετά προκειμένου να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά κάτι τέτοιο δεν μπόρεσε να καταφέρει.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να ισορροπούν το παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 40ο λεπτό να κερδίσει φάουλ, σε πολύ καλό σημείο, με τον Φλόρες να εκτελεί το φάουλ και τον Ροντρίγκες να παίρνει το ριμπάουντ για να κάνει το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως να συμβεί κάτι το αξιοσημείωτο. Με καμία από τις δύο ομάδες να είναι σε θέση να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή. Στο 60ο λεπτό ύστερα από ωραία σέντρα του Γιώργου Μασούρα, ο Παυλίδης χτύπησε ξανά με κεφαλιά δίνοντας εκ νέου προβάδισμα για την Εθνική μας ομάδα. Ένα γκολ το οποίο κακώς μέτρησε καθώς ο παίκτης της φαίνεται να ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Στο 62ο λεπτό η ομάδα του Τζον Φαν Σκιπ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα να κάνει το 3-1, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Αλβάρες λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Στα τελευταία λεπτά του ματς η Ονδούρα άρχισε να πιέζει χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Από το συγκεκριμένο αγώνα η Εθνική μας ομάδα πέρα από τη νίκη , κρατάει το γεγονός ότι ο προπονητής είχε τη δυνατότητα να δοκιμάσει αρκετούς παίκτες και σχήματα προκειμένου να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για τον πολύ σημαντικό αγώνα που ακολουθεί εναντίον της Γεωργίας την Τετάρτη το βράδυ.