Έμεινε με το όνειρο

Σε ένα ματς τελικό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να καταφέρει να βγει και πάλι στην Ευρώπη, είδε τον διαιτητή Γκορτσίλα και τον κακό του δαίμονα, τον Αστέρα, να το σταματούν. Το αποτέλεσμα αυτό θέτει ουσιαστικά εκτός Ευρώπης την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αφού ήθελε πάση θυσία την νίκη. Ωστόσο, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σουάρεθ στο 10ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Κώτσιρα.

Το τριφύλλι έμεινε για πρώτη φορά πίσω στα φετινά play-off και όπως ήταν αναμενόμενο έβγαλαν αντίδραση. Οι πράσινοι απείλησαν με τον Εγκκμπακοτό στο 23ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ύστερα από γέμισμα του Βιγιαφάνιες και τον τερματοφύλακα του Αστέρα να κάνει λανθασμένη εκτίμηση της φάσης, ο Χατζηγιοβάνης ισοφάρισε.

Ενώ ο Παναθηναϊκός πίεζε για να πετύχει την ανατροπή, είδε τον διαιτητή Γκορτσίλα, να δίνει ένα ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης, σε μαρκάρισμα του Πούγγουρα στον Μπαράλες. Παρότι συμβουλεύτηκε το var για επανεξέταση της φάσης, η αρχική απόφαση δεν άλλαξε. Ο Μπαράλες ευστόχησε από τα 11 βήματα πετυχαίνοντας το 1-2, στο 42ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Αυτή τη φορά, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κερδίσει πέναλτι σε καθαρό χέρι του Σουάρεθ. Η υπόδειξη ήρθε από σωστή χρήση του VAR. Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τους γηπεδούχους στο 53ο λεπτό.

Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός πίεσε προκειμένου να προηγηθεί στο ματς και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο να τα καταφέρει. Όταν από φοβερό τακουνάκι του Μακέντα, ο Χουάνκαρ μπήκε στη μεγάλη περιοχή με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ στο 63ο λεπτό.

Στο 72ο λεπτό και ύστερα από κεφαλιά του Πούγγουρα, ο Καρλίτος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο. Στο 90ο λεπτό ο Σανκαρέ, σπατάλησε ακόμα μια ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας ενώ ήταν ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι.

Με την ισοπαλία αυτή , ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ένα θαύμα για να καταφέρει να πάρει την προνομιούχο 4η θέση.