Με την αύρα του πρωταθλητή

Για ακόμα ένα ντέρμπι η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επικρατήσει και έφυγε ηττημένη απο το Φάληρο με σκορ 2-0.

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πιο αμυντική προσέγγιση σε σχέση με τον Ολυμπιακό που είχε σαφώς πιο επιθετική διάθεση. Απείλησε δύο φορές στο 24ο λεπτό με σουτ του Μάνταλου που έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Στη συνέχεια της φάσης, η ένωση άγγιξε το γκολ με την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι να περνάει ελάχιστα άουτ.

Παρότι η ΑΕΚ ήταν καλύτερη για ακόμη μία φορά πλήρωσε την αμυντική της ολιγωρία. Ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ, ωστόσο πολύ σωστά ακυρώθηκε με χρήση VAR για χέρι του Μπουχαλάκη.

Στην ανάπαυλα, ο προπονητής του Ολυμπιακού προχώρησε σε τρεις αλλαγές, κάνοντας σαφώς πιο επιθετική την ομάδα του. Οι αλλαγές του πορτογάλου απέδωσαν καρπούς, καθώς ύστερα από ενέργεια του Μασούρα ο όποιος τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί και με ασσιστ του τελευταίου, ο Μπρούμα πέτυχε το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 50ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 στο 57ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί. Στην επανάληψη η ΑΕΚ στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει, άφηνε ανοιχτούς χώρους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει κοντά στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με τον Βαλμπουενά σε μία περίεργη φάση όπου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ ανέβηκε αρκετά μπροστά στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει κάτι το οποίο το πλήρωσε, με τον Μπρούμα να κλέβει την μπάλα από τον Νεντελτσιάρου και να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Αθανασιάδη για το τελικό 2-0.

Νωρίτερα, Αστέρας Τρίπολης και Άρης έμειναν στο 1-1. Με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 74ο λεπτό με τον Μαντσίνι αλλά ύστερα το δικό τους λάθος και αυτογκόλ του Ροζ στο 81’, δεν κατάφεραν να κλειδώσουν από σήμερα ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς άρχισε με πολύ καλό ρυθμό, ωστόσο με ελάχιστες φάσεις και τελικές μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Άρης είχε περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά την πιο σημαντική στιγμή του αγώνα είχε ο Αστέρας Τρίπολης στο 22ο λεπτό, με τον Ριέρα να μην μπορεί να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να πιέζει την επίτευξη ενός τέρματος. Ωστόσο, η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο να ανοίξει το σκορ ήταν και πάλι ο Αστέρας Τρίπολης με τον Ριέρα. Στο 68ο λεπτό ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει, με το σουτ του Μπρούνο γκάμα να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία.

Τελικά , ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 74ο λεπτό με τον Μαντσίνι ύστερα από καθετή μπαλιά του Γκάμα.

Το γκολ αυτό ξύπνησε την ομάδα την Αρκαδία η οποία έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Ροζ άθελά του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Με την ισοπαλία αυτή ο Άρης κρατάει την τύχη στα χέρια του, αφού βρίσκεται σε ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με την ομάδα του ΠΑΟΚ.