Κυρίαρχος

Κυρίαρχος

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η ομάδα του ΠΑΟΚ, ανοίγοντας μόλις στο 3ο λεπτό το σκορ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ και την κεφαλιά του Ίνγκασον, ο Ζίκοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Αθανασιάδη για το 1-0. Η ΑΕΚ έδειχνε να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να είναι εμφανώς καλύτερος και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις για ένα ακόμα γκολ. Ένα γκολ το οποίο πέτυχε στο 32ο λεπτό και μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί. Ωστόσο ήρθε το VAR για να σώσει την ένωση με το γκολ να ακυρώνεται για χέρι του τελευταίου.

Αν και φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα πήγαινε με το υπέρ του 1-0 στα αποδυτήρια , ο Μάνταλος με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Ολιβέρια για να ισοφαρίσει το σκορ στη μοναδική καθαρή φάση της Ένωσης. Μόλις 16 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ να πετύχει το δεύτερο του γκολ με τον Σβιντέρσκι να τιμωρεί την κακή αμυντική λειτουργία της ένωσης και έπειτα από γύρισμα του Τζόλη να σημειώνει το 2-1.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι παρότι έδειχναν διάθεση να πιέσουν, δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Αντίθετα, είδαν την ομάδα του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει και τρίτο γκολ με τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει στο 89ο λεπτό στο τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη μετά από ασίστ Κρέμντσικ σημειώνοντας τον τελικό 3-1.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του δικέφαλου του βορρά, ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αφήνοντας στην τέταρτη θέση την ομάδα της Ένωσης.

Με τον αέρα του πρωταθλητή και χωρίς να εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα οι ερυθρόλευκοι έκαναν ακόμη ένα βήμα προς την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου, επικρατώντας με 1-0 του Άρη στην πρεμιέρα των playoffs.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μασούρας στο 38ο λεπτό, ύστερα από πάσα του Μπουχαλάκη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λαλά δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, για πάτημα στον Σάσα. Παρά την αριθμητική τους υπεροχή, η ομάδα του Άρη παρουσιάστηκε επιθετικά ακίνδυνη στο δεύτερο μέρος και παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε κόντρα στους πειραιώτες, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Την αυτοκτονία της χρονιάς κατάφερε να πετύχει ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ομάδα του Αστέρα Τρίπολης. Αν και το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αυτό που έμελλε να δούμε στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να περιγραφεί ως η  αυτοκτονία της χρονιάς.

Ύστερα από δύο ασίστ του Χουάνκαρ και ισάριθμα γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 58ο και 59ο λεπτό ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με σκορ 0-2. Ο Παναθηναϊκός μέχρι και το 84ο λεπτό ήλεγχε το ματς και όλα έδειχναν ότι θα έμπαινε με το δεξί στην πρώτη αγωνιστική των play-off της super League. Ωστόσο, η ομάδα από την Αρκαδία είχε διαφορετικά πλάνα.

Αρχικά, η ομάδα της Τρίπολης μειώστε το 84ο λεπτό με τον Φερνάντες για να θα ακολουθήσει η ισοφάριση από ωραίο τελείωμα του γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης Παπαδόπουλου, που είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή.

Αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί σε καμία περίπτωση τις δύο ομάδες και ειδικά τον Παναθηναϊκό ο οποίος έχασε σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.