Και τώρα ''τρέχει''

Ο Άρης πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 2-1 στο γήπεδο της λεωφόρου για την 4η αγωνιστική των play-offs της superleague ύστερα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν με σκοπό να πάρουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, για να δημιουργήσουν αυτές παιχνίδι. Ο Άρης πίεζε αρκετά ψηλά, με τους γηπεδούχους να έχουν σωστή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλός.

Ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές ευκαιρίες, με τον Μακέντα την ώρα που ο Άρης είδε την κεφαλιά του Μπερτόλιο και το σουτ του Τζέγκο να περνάνε λίγο άουτ.

Για ένα ακόμα ματς, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το δείκτη του σκορ, ύστερα από κλέψιμο του Μαουρίσιο και σέντρα του Χουάνκαρ, ο Σανκαρέ σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 του Παναθηναϊκού , με τη συμπλήρωση ακριβώς μισής ώρας παιχνιδιού.

Οι Θεσσαλονικείς είδαν να τους δίνεται πέναλτι από το πουθενά. Σε μία ανύποπτη φάση, ο Αλεξανδρόπουλος έπεσε πάνω στο Ρόουζ και τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μάνος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι , στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Διούδη.

Στο 52ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς με ένα παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαουρίσιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η αποβολή αυτή άλλαξε όλη την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Άρης εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του υπεροχή, άρχισε να ασκεί πίεση στους γηπεδούχους.

Λίγο αργότερα, ο Μάνος εκμεταλλευόμενος την κατά λάθος πάσα του Μολό και την κακή ανασταλτική λειτουργία των παικτών του Παναθηναϊκού, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ ισοφαρίζοντας για το 1-1 στο 62ο λεπτό. Το κακό για τον Παναθηναϊκό διπλασιάστηκε σε μόλις τρία λεπτά, με τον Γκαρσία να εκμεταλλεύεται την ασταθής απόκρουση του Διούδη γράφοντας το 1-2.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ματς να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Άρη να πετυχαίνει μία πολύ μεγάλη νίκη στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, δίνοντας του αέρα 8 βαθμών από τον πέμπτο Παναθηναϊκό.