Έγινε το ''αφεντικό'' της πόλης

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον συμπολίτη του Άρη για δεύτερη φορά στα play off, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τη δεύτερη θέση.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο ματς ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με σουτ του Σβιντέρσκι στο 9ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι στην ανατροπή του Ουάρντα από τον Κουέστα , ωστόσο ο διαιτητής με τη συνδρομή του VAR έδειξε “παίζεται”.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως άρχισε και το πρώτο, δηλαδή με ευκαιρία του Σβιντέρσκι. Για να φτάσουμε στο 68ο λεπτό όταν ο Σάσα πάτησε τον Κρέμντσικ εντός περιοχής, με το διαιτητή να καταλογίσει πέναλτι ύστερα από υπόδειξη του VAR. Ο Σβάμπ ανέλαβε την εκτέλεση πετυχαίνοντας το 1-0 για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Στο 90ο λεπτό , ύστερα από κλέψιμο του Μουργκ και ασίστ του Μιχάι στον Ζικόβτις, ο τελευταίος πλάσαρε για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Με το μυαλό στο μέλλον

Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα ξεχαστεί.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και όπως ήταν λογικό επηρεάστηκε η ομοιογένεια τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν το σουτ του Ανδρούτσου σταμάτησε στο δοκάρι στο 16ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Χασάν αστόχησε με  κεφάλια από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός απείλησε δις με τις κεφαλιές του Χολέμπας και Ελ Αραμπί, με το 0-0 να παραμένει ως τελικό σκορ.

Ουσιαστικό ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε, με τους δύο προπονητές να εκμεταλλεύονται  την ευκαιρία να δοκιμάσουν νέα πρόσωπα και σχήματα.