Βγάζει αντίδραση

Ένα  βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου έκανε η ομάδα της ΑΕΚ νικώντας με 3-1 το δυναμικό Αστέρα Τρίπολης για την 4η αγωνιστική των play-offs στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα, αύξησε τη διαφορά της από τον πέμπτο Παναθηναϊκό και περιμένει πιθανή απώλεια βαθμών του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για να μείνει μόνη στην 3η θέση.

Η ΑΕΚ  έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, καθώς πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, είχε ήδη  απειλήσει με σουτ του Μάνταλου και σκόραρε ένα γκολ το οποίο συνέχεια ακυρώθηκε με χρήση VAR. 'Ηταν εμφανώς καλύτερη και είχε την υπεροχή των κινήσεων με αποτέλεσμα να καταφέρει να φτάσει το πολυπόθητο προβάδισμα με τον Γαλανόπουλο, ο οποίος μετέτρεψε την υπέροχη ενέργεια και ασσιστ του Μάνταλου σε γκολ.

Αν και η ΑΕΚ φαινόταν ότι θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, ο Αστέρας Τρίπολης στην πρώτη φορά που μπήκε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, έφερε το ματς στα ίσα με τον Ριέρα, ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Αθανασιάδη με πολύ ωραίο σουτ. Μπήκε πολύ δυναμικά στην επανάληψη,  δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με τον Παπαδόπουλο να κατεβάζει ρολά στην εστία του. Έστω και ανορθόδοξα προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Τελικά το γκολ ήρθε για την ομάδα της Ένωσης στο 85ο λεπτό με τον Λόπες, ύστερα από φοβερή μπαλιά του Μάνταλου.

Το τελικό σκορ , έγραψε ο Αλμπάνης στο 95ο λεπτό σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα της  ΑΕΚ. Η νίκη αυτή επαναφέρει την ηρεμία στις τάξεις των γηπεδούχων βλέποντας πιο αισιόδοξα την συνέχεια.